Kinesio Taping jako wsparcie procesu rehabilitacji
Kinesio Taping to metoda rehabilitacji polegająca na oklejaniu obszarów, w których odczuwamy dyskomfort ze strony układu mięśniowego specjalnymi taśmami . Są to elastyczne taśmy bawełniane z warstwą akrylowego kleju, który pod wpływem ciepłoty ciała zwiększa swoje właściwości przylegania. Dzięki temu taśmy mogą pozostawać na ciele 5 -7 dni bez ryzyka odklejenia i przy jednoczesnym zapewnieniu skórze przepływu powietrza i wody.
Jak działają taśmy do kinesio tapingu?
Mechanizm działania taśm do kinesio tapingu polega na regulacji napięcia mięśniowego w obszarze zmienionym chorobowo. Naklejenie taśm podciąga skórę, przez co zwiększa się przestrzeń między nią a powięzią, a to z kolei usprawnia przepływ limy i krwi pomiędzy tkankami będącymi w stanie zapalnym. Lepsze krążenie to lepsze odżywienie tkanek i w szybsze tempo procesów naprawczych.
Kinesio Taping coraz powszechniej stosuje się w rehabilitacji, ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność. Działa rehabilitacyjnie nie tylko w sporcie, gdzie najczęściej dochodzi do kontuzji mięśni i stawów. Wspomaga także pacjentów po operacjach ortopedycznych. Poprzez stymulację mikrokrążenia przyśpiesza procesy redukcji obrzęków, reguluje napięcie mięśniowe, a przede wszystkim działa przeciwbólowo poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe. Stosowany jest coraz częściej i chętniej także w rehabilitacji neurologicznej. Bezpośrednie oddziaływanie taśm na skórę powoduje stymulację czucia głębokiego, dzięki czemu mogą być stosowane np. u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, jako wspomaganie terapii SI.
Technika aplikacji
Wydaje się, że naklejenie taśm to nic trudnego. Nic bardziej mylnego! Tapingiem zajmują się fizjoterapeuci, którzy muszą przejść specjalne szkolenia. Pozytywny efekt Kinesio Tapingu zależy od właściwej diagnozy, a także odpowiedniego doboru plastrów i techniki oklejania. Fizjoterapeuta dopasowuje kształt taśmy do budowy mięśnia poddawanego tapingowi oraz do celu terapii. Najczęściej nacinane są taśmy do postaci ‘I’, ‘Y’, ‘X’ lub ‘wachlarza’. W trakcie naklejania istotne jest utrzymanie odpowiedniego naciągnięcia skóry we właściwym kierunku. Tylko odpowiednio nałożone taśmy będą mieć działanie terapeutyczne, dlatego tak ważne jest wykonanie tapingu przez przeszkolonego w tym kierunku fizjoterapeutę.
Zastosowanie Kinesio Tapingu
Kinesio Taping znajduje szerokie zastosowanie, m.in.: u pacjentów z bólami kręgosłupa (rwa kulszowa, udowa, przeciążenie kręgosłupa w trakcie ciąży), z dolegliwościami w obrębie barku, odcinak szyjnego kręgosłupa, stawów (kolanowe, skokowe, łokciowe, biodrowe…), z urazami mięśniowymi (naciągnięcia, naderwania, przeciążenia), po operacjach chirurgicznych i ortopedycznych, jako wspomożenie rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Nieliczne przeciwskazania do stosowania Kinesio Tapingu jako wspomożenia innych form rehabilitacji to: infekcje skórne, otwarte rany, zakrzepica żył głębokich, nadwrażliwość skóry, I trymestr ciąży u kobiet.